CRM Nedir?

CRM Programı

  •  Doğru ürün ya da hizmeti, doğru müşteriye, doğru fiyatla, doğru yerde ve doğru zamanda sunmaktır.
  •  Etkili pazarlama / satış ve servis süreçlerini yöneten müşteri merkezli bir iş felsefesi ve kültürüdür.
  •  Uzun süreli ve kazançlı müşteri ilişkilerini oluşturan ve muhafaza eden bir iş stratejisidir.
  •  Müşteriyi tanımak, müşteri ihtiyacını anlamak, ona uygun hizmetler ve ürünler geliştirmek ve bu bilginin organizasyon içinde paylaşılmasıdır.

 

 

 

Fırsata Dönüştür      CRM Programı

Müşteri ilişkilerinizin düzenli yönetimi ve satış fırsatlarının değerlendirilmesi satışı arttırmanın ilk şartıdır. CRM, satış fırsatının başlangıcından itibaren tüm aktiviteleri izleyerek satış sürecini yönetmenizi sağlar. Satış kadronuzun faaliyetlerini ortak ajandada takip edebilir, satış kadronuza verdiğiniz görevleri izleyebilir, müşterilerinize periyodik ziyaret planlamaları yapabilir, ziyaret sonuçlarını raporlayabilirsiniz. Faaliyetlerle ilgili giderleri kaydederek satış projelerinin maliyetlerini ve karlılığını görebilirsiniz. CRM, internetin gücünü, işletme verimliliğine ve müşteri memnuniyetine dönüştüren kapsamlı bir Müşteri ilişkileri yönetimi uygulamasıdır.

 

 

 Zamandan KazanCRM Programı

       Crm müşterileriniz ile görüşme veya teklif aşamasından sonra kazanç sağlayacağını düşündüğünüz kayıtları fırsatlar menüsü altına gönderebilir, bu fırsatlara kategoriler veya durumlar tanımlayabilirsiniz. Fırsatı oluşturan personelin satışlarını izleyebilir, fırsatın personeline, kategorisine veya durumuna göre raporlamalar alabilirsiniz.

DESTEK PANELİ

FOOTER MENÜ

Yukarı