Bulut Bilişim Nedir?

     Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrimiçi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel addır. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak İnternet'ten) üzerinden kullanılmasıdır.

 

 

 

       Bulut Bilişim için bir tanımlama yapmak gerekirse, size bugünkü sisteminizde ihtiyaç duydugunuz yazılım (software), donanım (hardware), dosya saklama (storage) ve barınma (storage) gibi temel ihtiyaçların size uzak bir bilgisayardan internet baglantısıyla sunulmasıdır. Bulut Bilişim çevrimiçi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad. Formülsel olaraksa Cloud Computing = Hosting + Grid Computing.

 

Hosting (Barınma)

       Web sayfalarınızı İnternet’te yayınlamak, kendinize yada sirketinize ait alan adını email olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanması.

Grid Computing (Grid Hesaplama) 

 Gerekli olan işlem gücü için yükün birden fazla bilgisayara dağıtılması. Bütün bu özellikleriyle Bulut Bilişim bir üründen ziyade bir hizmettir ve siz kullandıgınız hizmete ücret ödersiniz. Buna en güzel örnegi kullandıgımız elektrik ile verebiliriz. Elektrik idaresi bizim için bütün altyapı, bakım, onarım ve dağıtım hizmetlerini üstlenirken, biz sadece evimizde kullandığımız elektirigin faturadaki miktarını ödüyoruz. Bulut Bilişimde de bizim olmayan bir sistemi sadece kullandığımız için kullandığımz kadarını öderiz.

 

       Aslında farkında olmadan uzun süredir bulut bilişimi kullanıyoruz diyebiliriz. E-posta servisleri (gmail yada live mail gibi) aslında size bir bulut teknolojisi sunar. E-postalarınız servis saglayıcınızın bilgisayarlarında depolanmıştır fakat siz sadece kullanıcı adınız ve şifrenizle onlara ulaşabilirsiniz. Servis sağlayıcınız sizin için kurulu halde bir sistem sunar (Servers, yazılım, dosya saklama birimleri ve network gibi). Elektrik kesilirse ne yaparım diye düşünmezsiniz. Çünkü sizin sisteminiz artık bulutlar arasındadır. Bir sistem oluşturmak için uçuk ücretler vermek zorunda değilsiniz. Ayrıca bu sistemin bakımı ya da onarımı için birilerine para ödemek zorundada değilsiniz. Ayrıca sisteminiz için odanızda bir yerde ayırmanıza gerek yok. O sizden çok uzakta da olsa çalışır durumda olacak.

 

Bulut Bilişim’in Avantajları

  • Servis sağlayıcınız sizin için kurulu halde bir sistem sunar (Servers,yazılım,dosya saklama birimleri ve network gibi). Elektrik kesilirse ne yaparım diye düşünmezsiniz. Çünkü sizin sisteminiz artık bulutlar arasındadır. Bir sistem oluşturmak için uçuk ücretler vermek zorunda değilsiniz. Ayrıca bu sistemin bakımı ya da onarımı için birilerine para ödemek zorundada değilsiniz. Ayrıca sisteminiz için odanızda bir yerde ayırmanıza gerek yok. O sizden çok uzaktada olsa çalışır durumda olacak.
  • Diyelim ki beklentileriniz yüksekti, ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Sistem elemanlarınızda azaltma ya da tam tersi her şey güzel ve hızla ilerliyorsanız yükseltmede yapabilirsiniz.
  • Sisteminize sadece ofisinizden değil, evinizden ya da telefonunuzdan da ulaşma şansınız dogar.

 

 

DESTEK PANELİ

FOOTER MENÜ

Yukarı